Navigace

Obsah

Blízké okolí

V obci a jejím okolí se nachází několik zajímavých míst a památek, které si jistě zaslouží zmínku na našich stránkách.

 

 • Vila č.p. 138 
  č.p. 138Zajímavě architektonicky řešená budova z ručně opracované džbánské opuky. Na budově je umístěna pamětní deska, která připomíná odchod Dr. Edvarda Beneše v roce 1915 do exilu.
   
 • Louštín
        altán                                                                                 
 • Nejvyšší vrchol Džbánské pahorkatiny s nadmořskou výškou 537 m se vypíná asi 2,5 km jižně od Řevničova. V současné době je vyhledáván zejména pro svoji vyhlídku s neopakovatelným výhledem do krajiny. Z vrcholu Louštína můžete obdivovat téměř nedotčené lesní komplexy křivoklátska s výhledem na Brdy. Jelikož se jedná o výletní místo, které přitahuje turisty z celého rakovnicka, protkané trasami a cyklotrasami KČT spolu s naučnou stezkou a cyklotrasou LČR, nechaly na jeho vrcholu postavit Lesy ČR altán pro chvíle odpočinku. Louštín má zajímavou historii a je zmiňován již ve starých kronikách. Je úzce spjat s pověstí o vzniku Řevničova a na jeho vrcholu stával hrad, který záhy zpustl a jeho zřícenina posloužila v 19 století jako stavební mareriál na výstavbu oplocení Maxovy obory. Traduje se, že na jeho vrcholu rostl mohutný dub, z jehož koruny bylo vidět až na věže pražského hradu. Dnes je na vrcholu radiokomunikační věž, která není pro veřejnost přístupná. Výlet na Louštín rozhodně stojí za trochu námahy. Vydáte-li se cestou okolo hájenky Řevničovská lísa, můžete obdivovat mohutné, státem chráněné duby a místy ještě dobře patrné zbytky oborní zdi bývalé Maxovy obory.

 

 • Prameniště Klíčavy
  Málo kdo ví, že nedaleko řevničovského nádraží se nachází chráněné území "Prameniště Klíčavy". Přitom je to od nádraží co by kamenem dohodil, takřka za poslední kolejí. V mírném údolí naleznete téměř neporušený ekosystém mokřadu připomínající lužní les, s jednotlivými, jakoby zapomenutými mohutnými duby, které svým majestátním zjevem dávají návštěvníkům jasně na vědomí, že ony zde stojí od nepaměti. Rozhodnete-li se pro návštěvu těchto míst, nezapomeňte si vzít s sebou gumovky. (holinky)